Příčiny suché pokožky na hlavě

Spousta lidí trpí na suchou pokožku hlavy. Někdo více v zimě, někdo celý život. Snížit přirozenou hydrataci kůže může přechodně také stres nebo nemoc. Suchá kůže na hlavě nepříjemně pne, svědí a pálí. Může se projevovat i odlupující kůží, to však nejsou lupy jako takové. Ty způsobuje kvasinka a vyskytují se spíše na mastné pokožce. Suchá pokožka se projevuje se i na vlasech, ty jsou kvůli špatně vyživeným kořínkům unavené, suché a bez lesku.

Změna životního stylu

Pokud se vám v poslední době zhoršil stav vlasů a pokožky na hlavě, zamyslete se nad vaší životosprávou. Pijete dostatek vody? Jíte zdravě s dostatkem nenasycených mastných kyselin? Dieta pro zdravé vlasy a pokožku na hlavě obsahuje hodně čerstvého ovoce a zeleniny, ořechů a ryb. Pokud taková změna nestačí, můžete zkusit i výživové doplňky zaměřené na vlasy.

Příprava před mytím

Už před samotným mytím vlasy pořádně prokartáčujte, namasírujete tak pokožku hlavy, všechny nečistoty odlepíte od pokožky a ty pak půjdou lépe smýt. Zároveň tak rovnoměrně rozčešete přirozené oleje ve vlasech i do konečků, kde jich je obecně málo. Vlasy tak budou lépe chráněny při mytí. Pokud máte více času, je dobré si také jednou za čas udělat olejový zábal. Zahřejte trochu olivového, kokosového nebo jiného oleje, vmasírujte do vlasů a nechte působit 30-45 minut.

Péče ve sprše

Poté přijde na řadu samotné mytí vlasů. Vybírejte šampon přesně podle problému, který vás trápí. Pokud máte pouze suché vlasy a pokožku, používejte řadu určenou na hydrataci nebo hloubkovou výživu. Pokud vás trápí i podrážděná pokožka, která se loupe, je lepší lehký šampon, který ji naopak důkladně vyčistí a nezatěžuje. Zkuste péči na citlivou pokožku, nebo určenou na detox vlasů. Můžete si do šamponu přidat pár kapek esenciálních olejů, které pomůžou vyčistit a prokrvit vlasovou pokožku.

Následná péče

Pro léčbu podrážděné suché pokožky jsou ideální vlasové vody. Vysoce koncentrované účinné látky z bylin velmi zlepšují stav kůže a vlasů, dodají jim důležité vitaminy a minerály. Zároveň ničí škodlivé bakterie. Vyzkoušejte březovou, kopřivovou, neemovou nebo heřmánkovou vodu. Pokud nemáte žádnou při ruce, můžete použít i jablečný ocet naředěný vodou.