Nebezpečné látky ve vlasové kosmetice

Dnešní kosmetika je doslova koktejl látek, jejichž názvy ani neumíme pořádně vyslovit. Slibují nadýchané, nebo naopak uhlazené vlasy, lesk a zářivou barvu. Tyto účinky jsou však vykoupeny zdravím vlasů a pokožky, dlouhodobé používání prokazatelně vlasy vysušuje a zatěžuje. V Evropě se v poslední době zpřísnily regule na množství prokazatelně toxických látek v kosmetice, v USA a Asii jich kosmetika pořád obsahuje nebezpečně mnoho. Ideálním řešením je používat přírodní vlasovou péči, nebo se alespoň vyvarovat nejvíce toxickým látkám. Které to jsou?

Sulfáty

SLS (Sodium Laureal Sulfate) – sulfáty- jsou látky obsažené v mycích produktech proto, aby krásně pěnily. Ty ale pokožku velmi vysušují a narušují přirozenou ochrannou bariéru. Ostatní toxiny se tak dostávají do pokožky snadněji a rychleji. Vyhnout by se této látce měli hlavně lidé s atopickým ekzémem a dalšími kožními potížemi, nebo lidé se suchou pokožkou. Šampony a mýdla bez sulfátů sice tolik nepění a musíte si na ně chvíli zvykat, myjí však stejně dobře.

Silikony

Pokud váš šampon slibuje hebké, lesklé vlasy, nejspíš bude obsahovat silikony. Jsou to umělé oleje, které obalí vlas, který pak jde lépe rozčesat a je více uhlazený. Vlasy jsou sice skutečně hladší, ale dlouhodobě je to zatěžuje a paradoxně se tak více lámou. Silikony také dráždí pokožku hlavy u citlivých lidí a můžou způsobovat i lupy. Snažte se jim vyhýbat alespoň v šamponu, u kondicionéru, který neaplikujete přímo na kůži, ale jen do konečků, to tolik nevadí.

Parabeny

Parabeny jsou látky s antimikrobiálním účinkem. V kosmetice se používají přes padesát let. Jsou silně alergenní a v organismu se chovají jako ženské hormony a narušují tak hormonální rovnováhu v těle mužů, žen i dětí. Hledejte ve složení zejména methylparaben, buthylparaben nebo propylparaben.

DEA

DEA (diethanolamin) podobně jako sulfáty zvyšuje pěnivost šamponů a udržuje pěnu stabilní. Je to silný alergen a testování na myších dokonce prokázalo, že při dlouhodobém užívání může způsobit poškození mozku.