Kde se berou vši

Veš, Pediculus humanus, je malý parazitický hmyz, který žije na lidské hlavě a živí se lidskou krví. Dospělé samice kladou ve vlasech vajíčka, hnidy. Vši sají krev několikrát denně. První příznak, že máme vši je, že nás velmi svědí hlava. Velmi rychle se šíří mezi lidmi a jejich nákaza znepříjemňuje život.

Dospělá veš měří 2-3 mm a je viditelná pouhým okem. Hnidy vypadají trochu jako lupy. Nejdou příliš vyčesat, vylučují lepivou hmotu, díky které drží na vlasech. Kousnutí způsobuje zánět, a proto při napadnutí vešmi kůže velmi svědí.

Head licei se šíří velmi rychle, nemají křídla, ale normálně lezou a zachytí se háčky na vlasech. Zejména mezi dětmi se nákaza šíří rychle v celém kolektivu. Děti jsou v těsném kontaktu, stačí když se přiblíží hlavami a vši přelezou na další oběť. Také si půjčují čepice, oblečení, ručníky, hřeben nebo jiné osobní věci a i tak se můžou vši přenášet. Ze zvířat na lidi se nepřenáší.

Vši nejsou záležitost nedostatečné hygieny. Ta jen pomůže se jich zbavit. Boj s nimi je dlouhý a namáhavý proces, ale celkem jednoduchý. Kupte si v lékárně speciální šampon obsahující pyrethrin nebo permethrin a pravidelně s ním myjte vlasy. Ten však zabíjí jen dospělé vši, ne hnidy, tak to bude trvat cca 9 dní, než se vám jich podaří zbavit. Hnidy vyčesávejte denně 14 dní až 3 týdny.

Po speciálním šamponu nebo vodě nepoužívejte fén, snížila by se jejich účinnost. Snažte se střídat různé typy přípravků, aby se vši nestaly rezistentní. Po nanesení si nemyjte vlasy 2 dny. Nekombinujte více přípravků najednou a nepoužívejte v době léčby balzám nebo kondicionér. Kontrolujte pravidelně všechny členy domácnosti, jestli jim nezbyly na hlavě vši. Jsou velmi malé, tak použijte hřeben s hustými zuby a zrcátko.

Celou domácnost vydezinfikujte, vyperte povlečení na vysokou teplotu a důkladně vyčistěte všechen domácí textil. Hřebeny, gumičky a sponky naložte do vody s přípravkem proti vším nebo je otřete přípravkem na bázi alkoholu.