Důsledky znečištění

V posledních několika desetiletích vzrostla míra znečištění životního prostředí, která se projevuje na kvalitě našeho života. V závislosti na oblasti, kde žijeme, může znečistění negativně působit na stav naší kůže a vlasů.

Škodlivé výpary mají za následek, že jsou vlasy méně lesklé a vypadají jako bez života. Také více padají, protože jsou oslabené. Vlasy nejsou v bezpečí ani uvnitř budov, tam jim zase škodí klimatizace nebo cigaretový kouř.

Škodlivý cigaretový kouř

Cigarety obsahují karcinogeny, které ničí vlasy a cigaretový kouř obsahuje uhlík, který narušuje vlasové kořínky. Z poškozených kořínků nemůžou pak růst zdravé vlasy. I když nekouříme, ale kouř z cigaret vdechujeme, přes plíce se toxiny dostávají do krevního oběhu a obírají nás o důležitou výživu. Vlasy tak ztrácí elasticitu, rychleji stárnou a více padají, a dokonce můžou i rychleji šedivět.

Nebezpečí číhá i uvnitř

I v domovech nebo kancelářích, kde se nekouří, číhá další nepřítel – prach. Ten obsahuje hodně mikroorganismů, které se zachytávají na naší vlasové pokožce. Ta je pak podrážděná a svědí. Pokožka hlavy který není v dobrém stavu, neumožňuje zdravý růst vlasů. V extrémních případech můžou roztoči způsobit zánět, který vede k alopecii, ztrátě vlasů.

Ničivé slunce

 

Ochrana

Jak se tedy bránit, když se znečištěnému prostředí těžko vyhneme? Jedním z kroků je hygiena, časté mytí vlasů zabraňuje prachu a jiným nečistotám, aby se usazovaly ve vlasech. To je důležité zejména pro alergiky, aby prach a pyly dostali z vlasů předtím, než půjdou spát a nedusili se ve spaní.

Další možností je využití pokrývky hlavy. Čepice, klobouk nebo šátek nás chrání před slunečním zářením a do vlasů nepronikne tolik škodlivých látek. Můžete zabít dvě mouchy jednou ranou, když nemáte čerstvě umyté vlasy, schováte je pod stylový doplněk a zároveň je chráníte. Můžete také použít ochranný sprej s UV filtrem nebo do umytých vlasů vetřít trochu oleje, který vytvoří ochrannou bariéru.