Domácí péče proti lupům

Problém s lupy má alespoň jednou za život skoro každý z nás. Je to civilizační problém, který postihuje čím dál víc lidí. Naše strava, stres, kouření a znečištěné ovzduší se může projevovat právě například lupy.

Někdy mohou lupy signalizovat závažnější problém, většinou však k zamezení nebo omezení jejich tvorby stačí domácí péče. Základem je změna životního stylu. K tomu vám poradíme, jak s nimi můžete bojovat domácí péčí. Spoustu ingrediencí máte už určitě doma, lékárnu nepotřebujete.

Šťáva z citronu

Umyjte vlasy jemným šamponem a poté vetřete do pokožky trochu citronové šťávy. Ta čistí a dezinfikuje kůži na hlavě a působí protizánětlivě. Zároveň posiluje vlasové kořínky. Šťávu ale dobře vymyjte, příliš dlouho na kůži je agresivní. Alternativou jsou různé vlasové vody, které už používaly naše babičky. Zkuste kopřivovou, březovou, nebo rozmarýnovou. Posilují kořínky a pomáhají proti svědění. Můžete si i připravit odvar z bylinek doma. Ty na rozdíl od citronové šťávy nemusíte z vlasů smývat.

2. Jedlá soda

Jemný peeling, který odstraní lupy a vyčistí vlasovou pokožku, si můžete připravit i z obyčejné kuchyňské jedlé sody. Do mokrých vlasů nasypte trochu sody a několik minut masírujte. Nepoužívejte, pokud máte pokožkou hodně podrážděnou. Po chvíli důkladně opláchněte. Soda vás zbaví mastnoty a pomáhá ničit kvasinky a bakterie.

 

3. Kokosový olej

Olej z kokosových ořechů působí blahodárně na vlasy a vlasovou pokožku. Na přípravu zábalu ho nahřejte na chvíli v mikrovlnce nebo na plotně, aby nepálil na kůži, naneste ho na hlavu a masírujte. Zabalte vlasy do igelitu nebo ručníku a nechte působit 45 minut. Poté důkladně smyjte šamponem.

4. Esenciální oleje

Asi nejjednodušší krok v boji s lupy je zahrnout do běžné péče esenciální oleje. Některé šampony je již přímo obsahují, ale můžete si je přimíchat sami. Do dávky šamponu, který běžně používáte, přidejte 5 kapek esenciálního oleje dle výběru. Nejlepší účinky na vlasy a lupy mají Tea Tree, rozmarýnový, levandulový, tymiánový nebo heřmánkový.