Co způsobuje lupy

S lupy se alespoň jednou za život setká téměř každý z nás. Nejde jen o kosmetický problém, lupy mohou signalizovat i vážnější kožní onemocnění. Pro postiženého lupy je to velmi nepříjemný problém, který se odráží i v jeho sebevědomí a vztazích.

Pokožka na hlavě se pravidelně obměňuje, u některých lidí však dochází k nadměrné tvorbě zrohovatělých buněk a ty se pak odlupují v podobě lupů. Často bývají spojeny s nadměrnou tvorbou kožního mazu. Obecně na ně trpí více muži, protože mužské hormony stimulují tvorbu mazu, ale trápí i mnoho žen.

Nejčastěji jsou lupy způsobeny reakcí kůže na kvasinku malessezia, která je přirozenou součástí pokožky hlavy, u některých lidí s citlivou pokožkou však vyvolává zánět a ten se pak projevuje lupy.

Lupy se dělí na dva druhy:

Mastné lupy

Pokožka hlavy se nagreasy dandruffdměrně mastí, rohovatí a lupy se tak hůře odlupují a způsobují zánět. Kůže na hlavě je pak podrážděná a svědí, pro postiženého jsou tak mastné lupy velmi nepříjemná záležitost. Lupy mají žlutou barvu a tvoří se jich podstatně víc. Někdy i zapáchají.

 

 

Suché lupy

Jsou menší než mastné a snadno se odlupují, ale jsou pak více vidět na oblečení. Někdy je způsobuje jen nevhodně zvolená vlasová kosmetika nebo nedostatečně vymývání šamponu, kdy zůstávají zbytky na pokožce.

Léčba

Prvním krok je ve výběru šamponu. Zvolte takový, který bojuje s kvasinkou a střídejte ho s hydratačním, který pomáhá obnovovat rovnováhu pokožky. Omezte používání stylingových produktů, horké fénování a barvení vlasů, aby pokožka zůstávala čistá a mohla se regenerovat.

Pokud problém přetrvává, je potřeba navštívit dermatologa a ten poradí s vhodnou léčbou. Někdy není na vině kvasinka, ale může se jednat o dermatitidu, kdy je potřeba nasadit léčba. Je důležité se také starat o životosprávu, zaměřit se na kvalitní výživu, aby se kůže dobře obnovovala. Také pomáhá vyhýbat se stresu, který lupy a podrážděnou pokožkou velmi zhoršuje.